Aikataulu & työvuorot

Työvuorot suunnitellaan yhdessä tallinpitäjien kanssa ja kuluvan kuun vuorot löytyvät foorumilta. Työntekijöiden tulee seurata tarkoin ilmoitustaulua, jotta he pysyvät perillä mahdollisista muutoksista tuntilistoissa, aikatauluissa ja tapahtumissa. Ohjelman lisäksi työntekijä valvoo tuntihevosten kengitykset ja tiedottaa omistajia mahdollisista puutteista, onnettomuuksista ja muutoksista tallissa, ympäristössä ja hevosissa. Tavanomaisesti työntekijällä on yksi tai kaksi nimikkohevosta, joita hän liikuttaa näiden vapaapäivinä. Aamuvuoro on arkisin noin klo 6.30-14.30 ja iltavuoro noin klo 13-21. Lauantaisin noin 6.30-13.30 ja 14-21. Sunnuntaisin ja pyhäpäivinä vuorot sumplitaan omistajien menojen mukaan n. 4-5h / vuoro.

Kuluvan kuukauden työvuorolistat löydät täältä.

Tarha- ja karsinapaikat löydät täältä.

Päiväohjelma 

06.30 aamutalli alkaa (hevosten heinät + tarkastus)
07.00 aamukaurat
07.30 pihattolaisten ruokinta ja vedet
08.00 hevosten loimitus, suojitus ja tarhaus
08.30 vedet tarhoihin
09.00 karsinansiivous, kuivitus, lakaisu, kuppien peseminen
10.00 heinien laitto (päivä + ilta) + kahvitauko
11.00 päiväheinät tarhoihin
11.30 lounastauko
12.30 ylimääräistä puuhaa (tarhojenkorjausta, varustehuoltoa, hevosten liikuttamista yms. tarpeen mukaan)
14.30 kahvitauko
15.00 päiväheinät, iltaruoat valmiiksi
15.30 tuntihevosia sisälle, kuntoonlaittoa + ratsastajien avustusta
17.00 tunnit klo 17-19
18.00 loput hevoset sisään, loimet pois, tarv. suojien peseminen ja loimet kuivumaan, hevosten tarkastus
18.30 ratsastajien avustamista, aamuheinät + ruoat valmiiksi
20.00 iltaheinät
20.30 iltakaurat
21.00 hevosten tarkastus, valot pois, ovet lukkoon

Lauantaisin

Valmennusryhmät klo 10-13, talutustunti klo 13-14. Aamutunnille osallistuvat hevoset eivät mene aamulla ulos, vaan ne tarhataan tunnin jälkeen (11.30). Muutoin lauantain ohjelma samanlainen.

Sunnuntaisin

Sunnuntaisin hevoset viettävät vapaapäivää. Silloin ne tarhaavat koko päivän lukuunottamatta tapahtumia tai kilpailuja. Pääsääntöisesti sunnuntain tallivuorot hoitavat Tinanja ja Jannica.